Yüz Germe (Facelift)

Yüz gençleştirme ameliyatı olarakta bilinen, yüzün bölgelerine göre klasifiye edilen günümüz güzellik anlayışında yüzü hem gençleştiren hem de güzelleştirme amaçlı yapılan kapsamlı ve kombine cerrahi müdahaledir. Genel olarak yüz germe ameliyatı, yüz gençleştirmede altın standart olarak kabul edilir.

Detay;

Doğal, güzel ve genç bir görünüm için uzun yıllardır kullanılan cerrahi ve medikal arayışlar tıp biliminin önemli bir konusu olmuştur.Bu alanda çalışmalarını sürdüren uzmanların günümüzde ulaşmayı hedeflediği en doğru yaklaşım hastaya zarar vermeden, yeterli tatmini sağlayarak daima hastanın mutluluğunu ön planda tutmaktır.


Bu sebeple bir cerrah olarak radikal ve en doğru yaklaşımın cerrahi bir prosedür ile ulaşabilineceğini düşünmekteyim. Hastanın detaylı bir muayene ile değerlendirilip, karşılıklı olarak en ince detayları göz önünde bulundurarak en uygun tekniği seçerek mükemmele en yakın bir sonuç ile mutlu olmalarını sağlamak mesleğimizin mihenk taşını oluşturmaktadır.


Yüz gençleştirme ameliyatlarının çeşitliliği hastaya en uygun tekniğin seçilmesinde seçtiği doktorunun bilgi ve tecrübesine bağlı olarak büyük önem teşkil etmektedir.

  • Derin Plan Yüz Germe

  • Kompozit Plan Yüz Germe

  • Genişletilmiş Derin Plan Yüz Germe

Yüz germe ameliyatı yüzün yaşlanma sonucu oluşan ciltteki sarkmalara, kaşlardaki düşüklüğe, yağ dokularındaki sarkmalara, yüzdeki yağ rezorbsiyonuna bağlı hacim kaybına, burun ve dudak arasında oluşan kıvrımlardaki belirginleşmeye, boyun bölgesinde oluşan ‘’hindi boynu’’ görünümüne, sarkmaya yönelik olarak yapılan kapsamlı ve kombine cerrahidir.Ayrıca üst göz kapaklarındaki deri fazlalığı, alt göz kapaklarında oluşan göz torbalarına da gerekli cerrahi müdahaleyi uygulayarak gerçekleştirilmektedir.


Yüz germe ameliyatı genellikle 40 yaş üzerinde daha çok tercih edilsede daha erken yaşlarda da aynı tekniği(derin plan, kompozit plan yüz germe) uygulayarak daha doğal ve etkili sonuçlar alınmaktadır.


Yüz germe ameliyatlarından ‘’Derin Plan’’, ‘’Kompozit Plan’’ yüz germe ameliyatları ile orta yüzdeki sarkmış dokulara da müdahale edilerek yüzde tam bir dengeyi sağlamak yüz germe ameliyatları içinde günümüzde ‘’en akılcı’’ ve ‘’optimum’’ teknik olarak başarı ile yapılmaktadır.


Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan 3 hafta öncesinde sigarayı ve aspirini kesmek gerekmektedir.Aynı şekilde 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası hastaların yüz ifadelerinde değişiklik, kalıcı ödem gözlenmez. Ameliyat sonrası ağrı genellikle hafif şiddetli olup ağrı kesiciler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir, 1-2 gün boyunca boyunda kan toplanmasına engel olmak amacı ile dren konulmaktadır.Tüm yüzü saracak şekilde bandaj uygulanır ve 1 gün sonra pansumanı yapılarak çıkartılır.Hastanede yatış süresi 1 gündür.


Yüzde meydana gelen ameliyat sonrası şişkinlik ve morlukların büyük bir kısmı genellikle 1 hafta sonrasında büyük oranda kaybolmaktadır.Bazı hastalarda bu durum 15-20 gün kadar sürebilmektedir.Yüzdeki dikişlerin bir kısmı kendiliğinden eriyen, bir kısmı ise 6-7 gün sonrasında alınacak olan dikişlerdendir.Yüzde ameliyat için yapılan kesiler saçlı deride, kulak arkasında ve cilt kıvrımları üzerinden yapıldığı için fark edilmezler.


Yüz germe ameliyatının etkisi 10-15 yıl süreceği bilinmektedir. Yaşlanma devam ettiği için yıllar içerisinde yaşlılığa bağlı yüzde oluşacak etkiler tekrar ameliyat ile giderilebilmektedir. Yüz germe ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgiler içeren hazırlamış olduğum hasta bilgilendirme kitapçığını inceleyerek ve bizi kliniğimizde ziyaret ederek kişiye özel olarak planlayacağımız ameliyat ve tedavi protokolü ile yarınlara çok daha genç ve sağlıklı bakabilirsiniz.

                                     

                           SIKÇA SORULAN SORULAR 

►Derin Plan Yüz Germe Nedir ?

Dünya çapında kullanılan tekniklerin çeşitliliğine aşina olan hastalar ve doktorlar, bu tekniğin en iyi ve en doğal gençleştirme sağladığını biliyorlar. Uygun teknikler kullanıldığında yüzdeki yaşlanma belirtileri giderilerek, sizi 10-15 yıl öncesine çok doğal ve ameliyat olmamış gibi gösterebilir. Derin plan yüz germe ameliyatının altında yatan sır budur.

Yüzdeki tüm tutucu bağları serbest bırakarak ve kas katmanları arasında kapsamlı bir derin düzlemde gevşetme gerçekleştirerek, yerçekiminin yıllarca maruz bıraktığı etkilerine karşı koyabilirsiniz. Bu teknik, diğer yüz germe ameliyatlarının çoğunda kullanılan tipik sütur ile germe tekniklerinin aksine serbestleştirme ve yeniden konumlandırmayı içerdiğinden, karşıt gerilim kuvveti yoktur. Bu nedenle, diğer yüz germe tekniklerinde potansiyel olarak görülen komplikasyonlardan yara izi veya düzensizlikler daha nadir olduğu için uzun süreli bir sonuç sağlar.

Yaygın bir kanı olarak , yaşlanma ile yüzde görülen çukurlaşma ve gölgelerin arkasındaki temel sebebin hacim kaybı olduğudur. Bu nedenle birçok cerrah birincil tedavi yöntemi olarak yüzdeki yağ greftini sıklıkla kullanır ancak gerçek bir derin plan yüz germe ameliyatı geçirmiş hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görürseniz, bunun nadiren olduğunu göreceksiniz. Aslında, popülasyonun sadece küçük bir kısmı klinik olarak önemli ölçüde hacim kaybı yaşar. Yağ grefti, yüz gençleştirmeye yardımcı olmak için kullanılan harika bir seçenektir fakat derin plan yüz germe ameliyatının sağladığı sonuçlarla eşleşmez. Derin plan yüz germe ameliyatı çekici, ince ve zarif bir görünüm sağlarken, yüzü ve boynu tamamen gençleştirir.

Derin plan yüz germe, daha yaygın olarak kullanılan SMAS Yüz Germe tekniklerinden önemli ölçüde farklıdır. Sonuçlardaki temel fark, daha az yara izi veya komplikasyon şansı ile çok daha doğal ve uzun süreli sonuçlar sağlayabilmesidir. Önceki yıllarda böyle bir inanç yoktu, günümüzde bunu gösteren birçok akademik çalışma yayınlanmıştır. En büyük fark, derin plan yüz germe tekniğinin aslında yağ grefti veya implant kullanmadan orta yüzde gençleştirici bir etki sağlayabilmesidir.

Derin plan yüz germe ameliyatının, güvenli ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tipik olarak daha fazla beceri ve eğitim gerektirdiği, bu nedenle ülke çapında daha az kullanılan bir teknik olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu ameliyat üzerine uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapıldığında, komplikasyon oranları diğer tekniklerle aynı veya daha iyidir ve önemli ölçüde daha etkileyicidir. Derin plan yüz germe, deriyi çekip, çıkarmaya odaklanmak yerine, kas ve yağ tabakalarının serbestleştirilmesine ve hareketine odaklanır.

En önemli ve doğal değişimi elde etmek için, bu tabakaya tutunan bağların lateralden mediale doğru serbest bırakılması ve gerilimsiz hareketin sağlanması gerekir. Bu serbest bırakma, diğer tekniklerde görülmeyen yanakların ve yağ yastıkçıklarının üstün bir şekilde repozisyonunu sağlar. Sarkan yanakları daha iyi bir konuma getirmek, yaşlanan yüze daha genç bir görünüm kazandırır. Daha da etkileyici olanı, alt göz kapaklarında görülen çukurlaşma ve gölgelenmeyi önemli ölçüde iyileştirmesidir. Bu teknik ile yaşlanmayla ilişkili olarak kaybolan hacmi geri kazandırarak yapar.

Boyundaki tutucu bağların serbestleştirilmesi ve bu tabakanın repozisyonu boyun ve çene hattının çok daha belirgin bir şekilde gençleşmesini, incelmesini ve daha uzun süre kalıcı bir sonuç sağlar. Platisma kasının yeniden konumlandırılması ile derin düzlemde serbestleştirme, boyun bölgesinde önemli ölçüde gençleşme sağlayacaktır. Erkekler ve kadınlar için bu yöntem, gıdısı ve sarkıklığı belirgin olan boyunlar için bilinen en dayanıklı ve doğal yüz germe tekniğidir.

Yüz Germe (Facelift)
Yüz Germe (Facelift)
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.