Çene Estetiği

Mentoplasti olarak ta bilinen, çenenin yüz ile uyumlu hale getirilmesi amacı ile çene ucu bölgesine implant yerleştirilerek estetik görünüm kazandırmayı amaçlar.

Detay;

Çene ucu estetiği ile zayıf bir çene görünüşünü, küçük ve çekilmiş bir çeneyi büyütmek, yüz ile orantılı bir görünüm sağlamayı hedeflemektir.


İdeal çene pozisyonu burun tabanından aşağı doğru dik hayali bir çizginin 2-3 mm gerisinde olmalıdır, daha fazla geriye sapmalar zayıf çene, tam tersi durumda da kuvvetli çene olarak kabul edilir.


Ameliyat lokal anestezi veya bir başka ameliyat ile birlikte yapılacaksa genel anestezi altında yapılabilir. Eğer çene için implant gerekiyorsa, çene altından veya ağız içinden küçük bir kesi ile implant çene yönüne, yumuşak dokuların derinine yerleştirilir, dikişle tespit edilir. Çok sayıdaki yapılan çalışmalar neticesinde mükemmel şekillendirmeyi sağladıkları için Gortex ve silikon en sık kullanılan implantlardır.


Hastalarda ameliyat sonrası görülen çenede gerginlik hissi haftalar içinde azalır. Ödem ve morarma olabilir.2-3 gün çeneye bandaj uygulaması yapılır.Kesi için atılan dikişler 1 hafta sonra alınır veya kendiliğinden erir.Birkaç gün çiğnemede kısıtlılık olabilir.Bu birkaç günlük sürede sıvı ve yumuşak gıdalar tüketmek gerebilir.Ameliyattan 1 hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilir.Özellikle ilk 1-2 ay süresince yüze darbe almaktan kaçınılmalıdır.

Çene Estetiği
Çene Estetiği
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.