Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)

Vücudumuzun savunma mekanizmasında görev alan bademciler, boğazın her iki yanında, dilin arka tarafında yer alan çevre dokulardan ayrılan lenf dokularıdır.

Detay;

Erişkin hastalardaki bazı özel durumlar dışında bademciklerin tekrarlayan, kronik enfeksiyonlara bağlı olarak hipertrofisi (büyümesi) ve buna bağlı olarak solunum yollarında oluşturduğu daralma nedeni ile horlama, uykuda tıkanma, nefes durması (apne), son bir yılda en az 7, son iki yılda en az 5, ya da son üç yılda en az 3 defa ateşli bademcik enfeksiyonu geçirmesi, bu enfeksiyonlar sonucu sık kulak enfeksiyonu atakları gibi durumlarda bademcik ameliyatı önerilir.

Çocukluk çağında tekrarlayan bademcik  enfeksiyonlarının büyüme ve gelişme üzerinde olumsuz etkileri gözlenmektedir. Gerekli tedavisi yapılmayan, yeterli önlemi erkenden alınmayan bu gibi durumlarda romatizmal kalp hastalıkları gibi olumsuz durumlar ile karşılaşabilmekteyiz.

Thermal Welding yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat ile kanamanın neredeyse olmaması, klasik yöntemlere göre daha az ağrı şikayeti, daha hızlı yara iyileşmesi avantajları sebebiyle kullandığım yöntemdir.

Bademcik ameliyatı 3 yaşın üzerindeki çocuklarda yapılabilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan 4 saat sonra ameliyata uygun diyet ile beslenerek aynı gün taburcu edilebilir.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı)
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.