Dudak Estetiği

Cerrahi dudak estetiği üst dudak kaldırma ameliyatı (lip lift) olarakta bilinen üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara yönelik olarak uygulanan lokal anestezi altında yaklaşık 30-45 dk. kadar süren bir ameliyattır.

Detay;

Hastaların gülüş estetiği, kalıcı kalkıklık ve üst dudak üzerindeki dikey uzunluğu kısaltmak için yaptırma nedenleri arasında yer alan bu cerrahi yöntem günümüz yüz estetiğinde popüler bir yaklaşım haline gelmiştir.


Üst dudak kaldırma ameliyatı üst dudak bölgesindeki dikey uzunluğu kısaltarak üst dudağa hacim kazandırma etkisi, varolan asimetriyi düzeltme, alt ve üst dudak arasındaki oranı dengelemeyi amaçlar.


Yapılacak olan cerrahi işlem öncesi belirlenen fazla deri için işaretleme yapılır. Kesilip çıkartılan kısım estetik gizli cerrahi görünmez sütur ile dikilir. Dikişler 7 gün sonra alınır. Operasyon sonrası birkaç gün ameliyat bölgesinde ödem gözlenebilir. Bu süre zarfında soğuk kompres yapılması önerilir. Hasta ameliyat sonrası günlük işlerini yerine getirebilir.

Dudak Kaldırma (lip Lift ) Ameliyatı Hakkında Herşey :

kissNedir 

kissTeknikler  

kiss Ameliyat Sonrası Süreç 

kiss Komplikasyonlar 

kissAdaylar

kissProsedür

Bazen dolgu veya dudak implantı olarak da adlandırılan dudak enjeksiyonlarını muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Bu prosedürler dudaklara keskin bir görünüm kazandırır.

Dudak kaldırma olarak bilinen ve size farklı bir dudak görünümü verebilecek başka bir cerrahi prosedür daha vardır. Dudak dolgularının aksine, kalıcıdır.

Farklı türleri, prosedürün ve iyileşmenin nasıl olduğu ve iyi bir aday olup olmadığınız dahil olmak üzere dudak kaldırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin lütfen !

Lip Lift yada Dudak Kaldırma Ameliyatı nedir ?

Dudak kaldırma, burun ile “filtrum” olarak bilinen dudağın üst kısmı arasındaki boşluğu kısaltan genellikle lokal anesteziyle klinik ortamda yapılan bir cerrahi prosedürdür.

Prosedür, dudakların daha dolgun ve belirgin görünmesini sağlayan görünür pembe doku miktarını artırır. Ayrıca dudaklarınız normal konumdayken üst orta dişlerinizin görünürlülüğünüde artıran kalıcı bir cerrahi işlemdir.

Dudaklarına hacim yerine yükseklik eklemek isteyen kişiler için iyi bir seçenektir.

Dudak kaldırma Lip Lift Türleri :


Çeşitli dudak kaldırma türleri vardır. Hangisinin sizin için doğru olduğu konusunda cerrahınızla bilinçli bir tartışma yapabilmeniz için türleri ve teknikleri bilmeniz önemlidir.

Doğrudan dudak kaldırma :

Bazen martı kanadı dudak kaldırma olarak da adlandırılan doğrudan  dudak kaldırma, daha belirgin bir dudak sınırı oluşturur.

Üst dudağın hemen üstünden ince bir deri şeridi çıkarılır ve deri yukarı doğru çekilerek daha belirgin bir vermillion (dudakların pembe kısmı) yanılsaması yaratılır.

Bu prosedür tipik olarak üst dudak bölgesinde bir yara izi bırakır.

Burun altı bullhorn :

Subnazal bullhorn, en yaygın dudak kaldırma prosedürlerinden biridir.

Bir cerrah, tipik olarak burun tabanı boyunca daha az görünür olduğu yerde gizlenen bir kesi yapacaktır. Kesi genellikle boğa boynuzu şeklinde yapılır ve dudağın ortası, sağı ve solu buruna doğru yukarı çekilir. 

Merkezi dudak kaldırma:

Merkezi dudak kaldırma, burun altı bullhorn kaldırmaya benzer. Burun altından yapılan bir kesi ile burun ve dudaklar arasındaki boşluğu kısaltır.

Köşe dudak kaldırma:

Köşe dudak kaldırma bazen “sırıtma kaldırma” olarak adlandırılır çünkü yüze daha gülen bir görünüm verir.

Ağzın her iki köşesinde iki küçük kesi yapılarak ve az miktarda deri çıkarılarak yapılır. Bazı kişiler daha dolgun dudaklar elde etmek için bunu başka bir dudak kaldırma işlemiyle birlikte yaptırır.

Dudaklarının düşük olduğunu düşünen kişiler için bir seçenektir.

İtalyan dudak kaldırma:

İtalyan dudak kaldırma, her burun deliğinin altında iki kesi gerektirir ve bu ayrıntı dışında, boğa boynuzuna çok benzer. Genellikle fark edilebilir bir yara izi içermez.

Dudak kaldırma için kimler iyi bir adaydır?


Dudak kaldırma, dudaklar ve burun arasındaki boşluğu azaltmak isteyen yaşlı insanlar için iyi bir seçenek olabilir. Yaşla birlikte bu boşluk tipik olarak artar ve dudakların daha ince görünmesine neden olabilir.

Dolgulardan istedikleri görünümü elde edemeyen veya dolguların dudaklarını doğal olmayan bir şekilde dolgun veya ördek gibi gösterdiğini düşünen genç insanlar dudak kaldırmayı tercih edebilir.

Dudak kaldırma aynı zamanda kalıcı bir çözümdür, bu nedenle dolgu bakımından bıkmış kişiler için yararlı olabilir.

Ameliyat Süreci Nasıl İşliyor ?


Ameliyattan önce ve sonra sizi başarıya hazırlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır.

Ameliyattan önce;

Ameliyattan önceki 6 saat boyunca bir şey yemeyin veya içmeyin.

 • Sigara içmek anesteziyi etkileyebileceğinden, doktorunuz ameliyattan önceki ve sonraki haftalarda sigarayı bırakmanızı isteyebilir. 
 • Anesteziyi etkileyebilen alkolü ameliyattan 48 saat öncesine kadar içmeyin.
 • 2 hafta öncesine kadar aspirin ve kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, cerrahınız doktor kontrolünde bırakmanızı isteyebilir.

Dudak kaldırma prosedürü klinik şartlarda yapılır ve hastaya genel anestezi yerine lokal anestezi verilir çünkü ağrı çok yoğun değildir.

Burun ve ağız arasındaki bir yerden küçük bir deri parçası çıkarılacaktır - tam konum, ne zaman dudak kaldırma yaptıracağınıza bağlı olacaktır. Dikişler bir hafta kalacaktır.

Ameliyat sonrası;

 • İşlemden sonra 24 saat dinlenmeyi planlayın.
 • Sonraki haftalarda yorucu egzersizlerden ve sigara içmekten kaçının.
 • Yüzüstü uyumaktan veya ağzınızı çok açmaktan kaçının.
 • Küçük bir diş fırçası kullanın ve dikkatlice dişlerinizi fırçalayın.
 • Dudaklarınızı nemli tutun.
 • Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak kesi yerlerini temizleyin.

Potansiyel komplikasyonlar:

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi dudak kaldırma ameliyatlarında da bazı potansiyel komplikasyonlar söz konusudur, bu nedenle doktor seçimi önem arz etmektedir.

 • Yara izi
 • Kötü yara iyileşmesi
 • Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama
 • Sinir hasarı
 • Anesteziye bağlı alerjik reaksiyonlar

Dudak kaldırma ameliyatı fiyatı ? 

Lip Lift ameliyatı fiyatı ? 

Dudak kaldırma işlemi isteğe bağlı bir kozmetik prosedür olduğu için sigorta kapsamında değildir.

Dudak kaldırma işleminin maliyeti, işlemi kimin yaptığına ve nerede yaşadığınıza, vakanın zorluk derecesine bağlı olarak değişir. Ayrıca, başka bir cerrahi ile kombine edilmesine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

2024 dudak kaldırma ameliyat fiyatı ne kadar ? 2024 lip lift ameliyat fiyatı ne kadar ? 

Fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önemli Çıkarımlar:

Dudak kaldırma, üst dudak kaldırmanın daha büyük ve daha belirgin görünmesini sağlayan  kozmetik ameliyattır. Dudak implantları veya enjeksiyonlarının aksine, dudak kaldırma ameliyatı kalıcı bir çözümdür.

İmplant veya dolgudan kaynaklanan “ördek dudak” görünümü olmadan daha belirgin bir üst dudak görüntüsü isteyen kişiler veya yaşla birlikte dudaklarda meydana gelebilecek incelmeyi azaltmak isteyen yaşlı kişiler dudak kaldırma için iyi adaylardır.

Ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta boyunca sigarayı bırakamayacak olanlar veya burun ile ağız arasında daha küçük bir mesafesi olanlar iyi adaylar olmayacaktır.

Ameliyatı gerçekleştirecek saygın bir  cerrah bulmak ve ameliyattan önce ve sonra cerrahın talimatlarına uymak çok önemlidir.

Düzensiz Dudakları Düzeltmenin 4 Yolu

 • Büyütme
 • Dövmeler
 • Ameliyat
 • Önemli Açıklamar

Herkesin yüzü bir şekilde asimetriktir, bu nedenle hafif düzensiz dudaklar başkaları tarafından pek fark edilmez. Ancak düzensiz dudaklar, duygusal sağlığınızı etkileyebilecek sinir bozucu bir kozmetik sorun olabilir. Ciddi derecede düzensiz dudaklar ise yemek yeme ve konuşma şeklinizi etkileyebilir.

Dudaklarınızın daha düzgün görünmesini istiyorsanız, evde ve cerrahi olarak uygulanabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur.

İşte dört yaygın tedavi yöntemi.
 

Yüz egzersizleri

Dudaklarınız düzensizse, bunun nedeni yüz kaslarınızın az gelişmiş veya zayıf olması olabilir. Bu durum Lyme hastalığı gibi bir rahatsızlığın sonucu olabileceği gibi doğuştan da mevcut olabilir.

İşte dudaklarınızın daha dengeli görünmesini sağlamak için yapabileceğiniz bazı yüz egzersizleri:

 • Dudaklarınızı ıslık çalmaya çalışacakmışsınız gibi sıkın. Bu pozisyonu 10 ila 15 saniye boyunca koruyun. Günde 10 ila 20 kez tekrarlayın.

 • Dudaklarınız kapalıyken ağzınızın köşelerini kulaklarınıza değdirmeye çalışıyormuş gibi dudaklarınızı gerin. Bu pozisyonu 10 saniye boyunca koruyun. Ardından, dişleriniz hafifçe açıkta kalacak şekilde dudaklarınızı daha da gerin. Pozisyonu tekrar koruyun. Ardından, dişleriniz açıkken dudaklarınızı gerdirebildiğiniz kadar gerdirin. Pozisyonu koruyun, sonra gevşetin.

 • Dudaklarınızı sıkın. Yanaklarınızı birbirlerine değmeye yakın olacak şekilde içinize çekin (genellikle balık surat olarak adlandırılır). Ardından dudaklarınızı büzme pozisyonunda yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Dudak Büyütme

Dudak büyütme, dudakları eşitlemek veya dolgunlaştırmak için dudak enjeksiyonları ile elde edilir. Eskiden en yaygın dermal dolgu maddesi kolajendi, ancak yerini daha güvenli ve daha uzun ömürlü olduğu düşünülen ürünlere bıraktı. Hyaluronik asit ve poliakrilamid şu anda kullanılan en popüler dermal dolgu maddeleridir.

Yağ enjeksiyonları da mevcuttur, ancak vücudunuzun başka bir bölgesinden yağ almak için liposuction ameliyatını içerir.

Bazen dolgu maddeleri yüzünüzde veya dudaklarınızda alerjik reaksiyona neden olabilir. Mevcut farklı dolgu seçeneklerini anlamak ve sizin için en iyi seçenek hakkında nitelikli bir öneri almak için profesyonel bir konsültasyon yaptığınızdan emin olun.

Dudak büyütmenin faydaları şunlardır:

 • Hızlı ayakta tedavi.
 • İstenilen dudak hacmine ulaşılana kadar tedaviler hızlandırılabilir.
 • Dudak hacmi enjekte edilen madde miktarı ile kontrol edilebilir.

Dudak büyütmenin olumsuz yönleri şunlardır:

 • Kalıcılığı yaklaşık 6 ay sürer.
 • Uçuk virüsü yeniden aktive olabilir.
 • Olası şişme ve morarma.

Dudak dövmeleri

Kozmetik dövme son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Cilt rengini düzeltmek amacıyla yapılan dövmeye mikropigmentasyon denir. Düzensiz dudaklarınız varsa, kalıcı bir dövme ile kozmetik olarak eşitlenebilirler.

Herhangi bir dövme veya kalıcı prosedürde olduğu gibi, nasıl çalıştığını tam olarak anlamalısınız. Ayrıca herhangi bir kozmetik dövme sanatçısını önceki çalışmalarına bakarak ve yorumları okuyarak değerlendirmelisiniz. Mikropigmentasyon yaptırmadan önce, fikir ve öneri almak için doktorunuzla konuşun.

Dudak ameliyatı

Ciddi durumlarda, düzensiz dudaklarınız ameliyat gerektirebilir. Dudak rekonstrüksiyonu tipik olarak bu alanda deneyimli cerrah tarafından gerçekleştirilir. Bazen dudak ameliyatı, dudaklarınızın hayatınızda oynadığı merkezi rol nedeniyle bir zorluk teşkil eder.

Dudak ameliyatları hem işlevsel hem de estetik bir odaklanma ile yapılır. Bazen dudakları yeniden yapılandırmak için vücudunuzun başka yerlerinden ek deri alınması gerekir. Dudak ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, doktorunuza danıştığınızdan emin olun.
 

Önemli Çıkarımlar

Dudaklarınızdaki düzensizlik çok hafif veya minimal düzeydeyse, dudak enjeksiyonlarını veya ameliyatını düşünmeden önce yüz egzersizleri yaparak dudaklarınızı düzeltmeyi deneyin. Dudaklarınız düzensizse ve duygusal veya fiziksel bir sorun teşkil ediyorsa, göz önünde bulundurulacak seçenekler arasında enjeksiyonlar, mikropigmentasyon (dövme) ve  cerrahi prosedürler yer alır.

Herhangi bir tedaviye karar vermeden önce doktorunuza ve önerdiği uzmana danıştığınızdan emin olun.

Dudak Hacmi Azaltma Ameliyatı Güvenli Bir Çözüm müdür ?

 • Prosedür
 • Yan etkiler
 • Görünüm
 • Kimler iyi bir adaydır ?
 • Maliyet
 • Alternatif tedaviler
 • Özet

Genel Bakış

Dudaklarınızı daha dolgun hale getirmek için yaygın olarak yapılan bir prosedür olan dudak büyütme ameliyatını duymuş olabilirsiniz. Daha az yaygın olarak tartışılan küçültme ameliyatı ise dudaklarınızdaki hacmi azaltmak için yapılır. O kadar yaygın olmasa da, dudak küçültme ameliyatı daha küçük dudaklar istiyorsanız veya önceki bir büyütme işleminin sonuçlarını beğenmiyorsanız yararlıdır.

Ameliyat, dermatolojik bir prosedürden çok daha farklıdır. Enfeksiyon ve yara izi de dahil olmak üzere daha fazla risk barıdırır.

Yine de dudak küçültme ameliyatı, deneyimli bir  cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde genel olarak güvenli bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Sizin için uygun olup olmadığını görmek için bu tür bir prosedürden ne beklemeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dudak küçültme ameliyatı

Dudak küçültme ameliyatı, alt veya üst dudaklardan veya bazen her ikisinden de deri dokularının çıkarılmasını içerir. Bu, tüm dudak bölgesini yeniden şekillendirmek amacıyla yapılır.

İlk olarak, herhangi bir acı hissetmemeniz için lokal veya genel anestezi kullanılır.

İşlem sırasında cerrah, dudağınızın pembe iç kısmında yatay bir çizgide bir kesi yapar. Bu, yara izini en aza indirir.

Cerrah daha sonra genel hacmini azaltmak için dudaktaki fazla yağ ve dokuları çıkarır.

Hedeflenen tüm dokular çıkarıldıktan sonra, cerrah kesiği dikişlerle kapatacaktır. Bunlar genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden düşer.

“Brezilya” Tekniği ile Dudak Küçültme

Bazı dudak küçültme prosedürleri dudaklardan yalnızca birini inceltmeye odaklanır. Böyle bir prosedür “Brezilya” tekniği olarak bilinir.

Bu prosedür, geleneksel olarak alt kısmı daha üçgen şeklinde olan bikini çizgisinden ilham alarak alt dudağın şekline odaklanır.

İstenilen şekli ve hacim azalmasını elde etmek için cerrah alt dudağın merkezinden daha büyük bir kısmı çıkarır.

Dudak küçültme ameliyatı yan etkileri

Dudaklar vücudunuzun en hassas bölgeleri arasındadır, bu nedenle yan etki riskinizi en aza indirmek için deneyimli bir cerrah tercih etmek önemlidir.

En azından, ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç gün içinde kızarıklık, şişlik ve hafif ağrı beklenebilir. Morarma da olabilir.

Daha az yaygın olarak, dudak küçültme ameliyatı şunlara neden olabilir:

 • Enfeksiyon
 • Yara izi
 • Şiddetli şişlik
 • Kanama
 • Alerjik reaksiyon (anesteziye bağlı)
 • Yan etki riskine rağmen, dudak küçültme güvenli bir prosedür olarak kabul edilir.

Dudak küçültme ameliyatı iyileşme süresi

Şişlik ve kızarıklık birkaç gün sürebilir, ancak bu süreden sonra daha rahat konuşabilmeli ve hareket edebilmelisiniz.

Dikişlerin çıkması ve dudaklarınızın tamamen iyileşmesi bir veya iki hafta sürebilir. Bu büyük bir zaman taahhüdü gibi görünse de, zaman çerçevesi diğer kozmetik ameliyatlara kıyasla çok daha kısadır. Genel bir kural olarak, işten tam bir hafta izin almayı beklemelisiniz.

İyileşme sırasında doktorunuz dudaklarınıza buz  uygulamanızı önerebilir. Ağrı durumuna bağlı olarak ağrı kesicileri de düşünebilirsiniz.

Ameliyat sonrası semptomlarınız iki haftadan uzun sürerse cerrahınızla iletişime geçiniz.

Dudak küçültme ameliyatı için kimler iyi bir adaydır ?

Dudak küçültme ameliyatı için adaylar genellikle yüz görünümlerini değiştirmek isteyen kişilerdir. Bu tür bir ameliyat geçiren çoğu kişi doğal olarak büyük dudaklara sahiptir ya da daha önce geçirdikleri bir büyütme ameliyatı nedeniyle arzu edilenden daha büyük dudaklara sahiptirler.

Dudaklarınız yaşla birlikte de değişebilir. Dudak küçültme, ortaya çıkan asimetri için uygun bir çözüm olabilir. Dermal dolgular gibi diğer estetik tedavilere ek olarak dudak küçültme prosedürünün uygulanması da yaygındır. Dudak küçültme teknikleri, yarık dudak ve damak için düzeltici prosedürler olarak da kullanılabilir.

Yine de herkes iyi bir aday değildir.

Otoimmün ve enflamatuar hastalıklar, özellikle de durumunuz sık sık ağız yaralarına neden oluyorsa, adaylığınızı sınırlayabilir. Tüm tıbbi geçmişinizi cerrahınızla önceden paylaşarak, yan etki riskinizi sınırlayabilirsiniz.

Ameliyat öncesinde ve iyileşme sürecinde sigara içmekte yasaktır.

Uçuk veya başka türde ağız yaralarınız varsa dudak ameliyatı olamazsınız. Ağız çevresindeki enfeksiyonlar da ameliyat için zamanınızı sınırlayabilir. Cerrahınız önce enfeksiyonu tedavi etmenizi ve ardından prosedürünüzü daha sonraki bir zaman için planlamanızı isteyebilir.

Ağızda uçuk geçmişiniz varsa doktorunuza söylediğinizden emin olun. 

Dudak Küçültme Ameliyatı Fiyatı Nedir ?

Dudak küçültme, diğer kozmetik ameliyat türleri gibi, sigorta kapsamında değildir.

Kesin maliyetiniz seçeceğiniz doktora, konuma ve ameliyatınızın kapsamına (bir dudağın veya her ikisinin birden tedavi edilmesi) göre değişebilir. Durumunuza bağlı olarak birden fazla ameliyata ihtiyacınız olabilir. 

Ameliyatsız dudak küçültme

Ameliyat dudaklarınızdaki hacmi azaltmanın tek kesin yolu olsa da, dudak boyutunun görünümünü azaltmaya yardımcı olacak alternatif yöntemler de vardır.

Bazı olasılıklar şunları içerir:

 • Yüzünüzün üst kısmına hacim kazandırmak için yanaklarınızda dermal dolgu maddeleri kullanmak.
 • Herhangi bir ruj sürmeden önce dudaklarınıza fondöten veya kapatıcı uygulamak.
 • Daha koyu renk rujlar tercih etmek ve açık tonlardan kaçınmak.
 • Yüz egzersizlerini denemek.
 • Dudaklardaki iltihabı azaltmak için nemli tutmak.

Önemli Çıkarımlar

Dudaklarınızın hacmini azaltmak için kalıcı bir çözüm arıyorsanız dudak küçültme ameliyatı uygun bir seçenek olabilir. Tüm potansiyel riskleri ve gerekli maliyetleri önceden araştırmak önemlidir.
 

Dudak İmplantları Hakkında Herşey 

 • Nedir ?
 • Hangi adaylar için uygundur ?
 • Prosedür
 • Riskler
 • Fiyat 
 • Dudak dolgusu ile karşılaştırma
 • Önemli Açıklamalar

Dudak implantları, dudakların dolgunluğunu ve dolgunluğunu artırmak için kullanılan kozmetik bir prosedürdür.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'ne göre, 2018 yılında 30.000'den fazla kişi dudak dolgusu yaptırmıştır ve bu sayı 2000'li yılların başından bu yana her yıl düzenli olarak artmaktadır.

Bu yazımda, dudak implantı prosedürünü A-Z'ye ele alacağız, doktor seçimi ve diğer cerrahi olmayan prosedürlere kıyasla dudak implantlarının artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz.

Dudak implantı nedir ?

Dudak implantları, dudakları dolgunlaştırmak için plastik implantların kullanıldığı bir tür kalıcı dudak büyütme işlemidir. İki tür implant kullanılabilir:

 • Silikon İmplantlar
 • Ekspande politetrafloroetilen İmplantlar

Her iki implant türü de güvenli olmakla birlikte, 2002 yılında yapılan bir hayvan çalışması, ekspande politetrafloroetilenin doku tepkisi açısından daha olumlu olduğunu bulmuştur. Bu implant ayrıca silikon seçeneğine göre daha yumuşak ve sıkıştırması daha kolaydır, bu da dudakta daha doğal ve daha az fark edilir hissedilebileceği anlamına gelir.

Plastik dudak implantlarına ek olarak, iki tür implant prosedürü daha gerçekleştirilebilir:

 • Doku grefti: dudağı doldurmak için alt mide bölgesinden bir deri implantı kullanır.
 • Yağ grefti: dudağı doldurmak için karından transfer edilen yağ kullanılır.

Dudak implantı için kimler iyi bir adaydır?

Dudak implantları aşağıdaki kişiler için uzun vadeli harika bir büyütme seçeneğidir:

 • Nispeten simetrik dudaklara sahip olanlar.
 • İmplantın üzerine uzanacak ve onu gizleyecek kadar dudak dokusuna sahip olanlar.
 • Sık prosedürlerden hoşlanmayan kişiler.
 • Kalıcı bir dudak büyütme çözümü tercih eden kişiler.
 • Uzun vadede tasarruf etmeyi tercih eden kişiler.

Bu konsültasyon, cerrahın iyi bir dudak implantı adayı olup olmadığınızı belirlemesine yardımcı olacaktır. Eğer öyleyseniz, cerrah daha sonra implantlar için ölçünüzü alacak, prosedür için ne beklemeniz gerektiği konusunda size bilgi verecek ve ameliyatı planlayacaktır.

Ameliyat ve Süreci Hakkında ;

Dudak implantı ameliyatınızı planladıktan sonra hazırlanmanız gerekecektir.

Ameliyat hazırlığı;

Sigara içiyorsanız veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, ameliyattan önce bunları doktor kontrolünde bırakmanız istenecektir. Uçuk çıkarıyorsanız, antiviral ilaçlar almanız da istenebilir.

Cerrahi prosedür;

Dudak implantları klinik şartlarda yapılabilen bir prosedürdür. Cerrahınız önce bölgeyi sterilize edecek ve dudakları uyuşturmak için lokal anestezi kullanacaktır. Dudak implantasyonu genel anestezi altında da yapılabilir.

Sterilizasyon ve anesteziden sonra doktorunuz implantlarınızı yerleştirmek için aşağıdaki adımları izleyecektir:

 1. Ağzın her iki köşesinde bir kesi yapılacaktır.
 2. Kesilere bir klemp yerleştirilir ve bir cep (veya tünel) oluşturulur.
 3. Tünel oluşturulduktan sonra klemp açılacak ve implant yerleştirilecektir.
 4. Klemp çıkarılır, implant dudağın içinde kalır ve kesi küçük dikişlerle kapatılır.

Herhangi bir komplikasyon yoksa, tüm ameliyat yaklaşık 30 dakika sürer ve sonrasında eve gidebilirsiniz.

İyileşme Süreci

Dudak implantasyonu için iyileşme süresi genellikle 1 ila 3 gündür.

Ancak ameliyatı takip eden 7 ila 14 gün boyunca cerrahınız dudak bölgesine herhangi bir şekilde baskı yapmaktan veya çekiştirmekten kaçınmanızı tavsiye edecektir. Bu, ağzınızı çok geniş açmaktan ve dudaklarınızı çok fazla sıkıştırmaktan, ısırmaktan, büzmekten kaçınmanızı içerir çünkü implantlar yerinden kayabilir.

Dokuda yara izi oluşumunun başlaması ve implantı yerinde tutması 1 ila 2 hafta sürebilir.

Bazı durumlarda gerektiği kadar ağrı kesici ilaç alınabilir. Buz uygulama ve başın yükseltilmesi de iyileşme sonrasında şişlik ve yara izini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Dudak implantları güvenli midir ?

Dudak implantları genellikle güvenlidir, ancak her kozmetik ameliyatta olduğu gibi bazı riskler vardır.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye (lidokain) veya implanta bağlı alerji

Ameliyattan sonra yan etki riski genellikle minimumdur ve iyileştikten sonra normal aktivitelerinize tamamen devam edebilmeniz gerekir.

Bazı durumlarda dudak implantınız kayabilir veya hareket edebilir. Bu durumda implantı onarmak için başka bir ameliyat gerekebilir.

Dudak implantları uzun vadeli bir büyütme seçeneğidir ve birçok kişi bunlarla harika sonuçlar elde eder. Bununla birlikte, herkes ameliyattan sonra dudaklarının görünümünden memnun değildir. Dudak implantlarınızdan memnun değilseniz, onları çıkarmak için ameliyat gerekecektir.

Dudak implantlarının maliyeti nedir?

Dudak implantasyonu kozmetik bir işlemdir. Bu da sağlık sigortası kapsamında olmadığı anlamına gelir. Dudak implantları daha maliyetli olsa da, diğer dudak büyütme prosedürlerinden çok daha uzun süre dayanacaktır.

Aşağıda dudak implantasyonu, doku grefti, yağ grefti ve dudak dolgularının fiyat aralığını ve uzun ömürlülüğünü karşılaştıran bir tablo yer almaktadır:

Prosedür Maliyet Kalıcılık Süresi
Dudak İmplantı doktorunuza danışınız. Uzun Yıllar
Doku Grefti doktorunuza danışınız. <5 yıl
Yağ Grefti doktorunuza danışınız. <5 yıl
Dudak Dolgusu doktorunuza danışınız. 6-8 ay

Dudak implantları ve enjekte edilen dudak dolguları


Daha geçici bir dudak büyütme seçeneği ile ilgileniyorsanız, dudak dolguları sizin için doğru olabilir.

Dudak dolguları, dolgunlaştırmak ve hacim kazandırmak için doğrudan dudaklara enjekte edilen materyallerdir. Dudak dolguları söz konusu olduğunda Juvederm, Restylane ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli seçenekler vardır.

Uzun ömürlülük, fiyat ve risk söz konusu olduğunda, hem dudak implantlarının hem de dudak dolgularının artıları ve eksileri vardır. Seçeneklerinizi gözden geçirmek, hangi tür dudak dolgusunun sizin için en iyisi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Artıları ve Eksileri Dudak İmplantları Dudak Dolguları
Artıları
 1. - uzun vadeli, kalıcı seçenek
 2. - zaman içinde para tasarrufu sağlar
 3. - minimum uzun vadeli risklerle nispeten güvenli bir prosedür
 1. - önceden daha uygun fiyatlı seçenek
 2. - dudak implantları kadar uzun süreli değil
 3. - minimum riskle hızlı iyileşme
Eksileri
 1. - potansi̇yel kozmeti̇k cerrahi̇ ri̇skleri̇
 2. - önceden daha pahalı
 3. - daha uzun iyileşme süresi
 4. - çıkarılması ek ameliyat gerektirir
 1. - daha sık yapılması gerekiyor
 2. - maliyetler uzun vadede artabilir
 3. - Dolgu maddesinin kan damarına enjekte edilmesi halinde olası uzun vadeli yan etkiler

Önemli çıkarımlar

Dudak implantları, uzun süreli dudak büyütme ile ilgilenen herkes için harika bir kozmetik cerrahi seçeneğidir.

Ameliyat lokal anestezi altında klinik şartlarda gerçekleştirilir ve iyileşme 1 ila 3 gün arasında sürer.

Dudak implantasyonu genellikle güvenli bir prosedürdür ancak her kozmetik ameliyatta olduğu gibi riskler vardır.

Dudak implantlarıyla ilgileniyorsanız, konsültasyon için iletişime geçebilirsiniz.

Farklı Dudak Tipleri ve Bakımları Nasıl Yapılır ?

 • Dudak tipleri
 • Güzellik algısı
 • Dudak bakımı
 • Yaşla birlikte incelme
 • Dudaklarınızın görünümünü değiştirmek
 • Dudak gerçekleri
 • Çıkarımlar

Bu yazımda farklı dudak tiplerini ve bakımları hakkında konuşacağız.

Başlayalım, keyifli okumalar. 

Dudaklar her türlü şekle sahiptir, ancak tüm popüler magazin dedikodularının aksine, dudak tipiniz kişiliğinizle ilgili değildir. Nokta.

Genetik temel olarak dudak tipinizi, yüz yapınızı ve diğer yüz özelliklerinizi belirler.

Bununla birlikte, dudaklarınıza davranış şekliniz dudaklarınızın nasıl göründüğü konusunda bir fark yaratabilir. Gülümsemeniz, kaşlarınızı çatmanız ve diğer dudak hareketleriniz duygularınızı başkalarına iletmeye yardımcı olur.

Dudakların nasıl kategorize edildiğini, nasıl algılandığını ve nasıl değiştirileceği de dahil olmak üzere onlara nasıl bakılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dudak Çeşitleri

İşte dudak tiplerinin farklı olduğu birkaç yol.

Dudaklar parmak izleri kadar eşsizdir.

Dudaklarınız benzersizdir - o kadar benzersizdir ki dudak izleri parmak izleri gibi güvenilir bir şekilde kimlik tespiti için kullanılabilir.

Dudaklardaki kırışıklıklar ve çizgilerin deseni kişiden kişiye farklılık gösterir.

Dudak İzi nasıl alınır ?

Dudak izi incelemesi için öncelikle fırça ile koyu renkli bir ruj dudaklara sürülür. Selopan film ile dudaklara sürülen rujun izi alınır. Sonuç olarak elde edilmiş olan kişiye özel çizgilenmeler, lens altında değerlendirilir.

Dudak izleri ile ilgilenen bilime, Yunanca dudak kelimesinden gelen Şiloskopi (cheiloscopy)  adı verilir.

Dudakların sınıflandırılması

Dudak şekline göre

Dudaklar birçok şekilde sınıflandırılabilir. Bunlardan biri şekle göre sınıflandırmadır. Dolgun veya ince, kalp şeklinde veya yuvarlak ya da çok sayıda başka varyasyonda olabilirler.

Böylesine benzersiz bir özelliği standartlaştırmak zordur. Araştırmacılar artık dudakları daha kesin bir şekilde tanımlamak için geometrik ve bilgisayar modelleri oluşturuyor.

 • Dolgun
 • Üst Dudak Ağırlıklı
 • Geniş
 • Yuvarlak
 • Alt Dudak Ağırlıklı
 • İnce
 • Yay Biçimli
 • Kalp Biçimli
 • Aşağı Dönük

Sizin Dudak Şekliniz Hangisi ?

Dudak izine göre sınıflama:

Dudak tiplerini sınıflandırmanın bir başka yolu da dudaklarınızdaki çizgilerin desenine dayanan dudak izidir.

Araştırmacılar beş tip dudak deseni bulmuşlardır:

Tip I: tüm dudaklar veya dudakların bir kısmı boyunca uzanan dikey çizgiler
Tip II: dallanmış, y şeklinde çizgiler
Tip III: kesişen (çapraz) çizgiler
Tip IV: retiküler (ağ benzeri) çizgiler
Tip V: belirlenmemiş (karışık) hatlar

Güzellik algısı olarak dudaklar

Güzel olduğu düşünülen dudak tipleri, bölgesel farklılıkların yanı sıra popüler kültüre de bağlıdır.

Dudak çekiciliği üzerine 2016 yılında yapılan bilimsel bir çalışma, dudak boyutu tercihinin yaşadığınız yere bağlı olarak değiştiğini ortaya koymuştur.

Latin Amerika'daki insanlar büyük dudaklardan hoşlanıyordu. Kuzey Amerikalılar ve Avrupalılar büyük dudakları daha az tercih ederken, Asya'da yaşayanlar daha küçük dudakları tercih ediyordu.

Bu dudak tercihleri, katılımcıların cinsiyeti, etnik kökeni, yaşı veya geliri ne olursa olsun, temelde her bölgede aynı kalmıştır.
 

Dudaklar ve kişilik

Dudak tipinizin kişiliğinizle ilgili olduğunu gösteren belgelenmiş bir kanıt yoktur.

Dudaklarınıza nasıl bakmalısınız?

Doğuştan nasıl bir dudak şekline sahip olursanız olun, dudaklarınıza iyi bakarak görünümlerini iyileştirebilirsiniz.

İşte dudaklarınızı mümkün olan en iyi şekilde tutmanın bazı yolları.

Onları nemli tutun

Özellikle soğuk ve kuru iklimlerde veya güneş altında dudaklarınızı (ve vücudunuzu) nemli tutmak önemlidir.

Dudak nemlendiricileri şu kadar basit olabilir:

 • Vazelin
 • Kakao yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Aloe vera
 • E vitamini

Bu nemlendiriciler dudaklarınızı güneşe karşı korumaya yardımcı olabilir. Ruj veya dudak boyası uygulamadan önce dudaklarınızı korumak için de kullanılabilirler.

Aromalı dudak kremi kullanmanın ters etki yaratabileceğini unutmayın, çünkü dudak yalamayı ve daha fazla kuruluğu teşvik edebilir.

Dudaklarınıza ne sürdüğünüzü bilin

Ticari bir dudak ürünü kullanıyorsanız, içeriğini kontrol edin. Kafur veya hint yağı gibi bazı maddeler dudaklarınızın kurumasına katkıda bulunabilir.

Ayrıca koku gibi bir yada daha fazla içeriğe karşı alerjiniz olabilir.

2015 yılında gençlerle yapılan küçük bir çalışmada, 4 hafta boyunca dudak boyası kullanmanın dudak nemini önemli ölçüde azalttığı, üst dudaklarda %48,61 ve alt dudaklarda %43,87 oranında azalma olduğu bulunmuştur.

Dudaklarınızın çatlamasına izin vermeyin.

Herkesin dudakları çatlayabilir veya kuruyabilir.

Çatlamış veya kurumuş dudakların nedenleri şunları içerebilir:

 • kuru veya soğuk hava
 • belirli ilaçlar
 • aşırı dudak yalama
 • dehidrasyon veya yetersiz beslenme

Dudaklarınızın çatlamasını önlemeye yardımcı olmak için, zaman zaman şeker peelingi gibi yöntemlerle dudaklarınıza nazikçe peeling uygulayın ve ardından bir nemlendirici sürün.

Dudaklar yaşlandıkça incelir.

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, daha büyük dudaklara sahip kadınlar genellikle yaşlarından daha genç görünmektedir.

Bunun nedeni, yaşlandıkça üst dudaklarımızın incelmesidir. Yaşlı ve genç insanlarda dudak yaşlanma sürecini karşılaştıran 2019 tarihli bir çalışmaya göre, üst dudağın daha uzun hale geldiğini ve daha az yumuşak dokuya sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Aynı çalışma, dudak kalınlığının kadınlarda %40,55, erkeklerde ise %32,74 oranında azaldığını ortaya koymuştur.

Herkesin dudakları yaşla birlikte inceldiği için, dudak dolgusu işlemlerinin popüler olması şaşırtıcı değil. Bu işlemler reçetesiz (OTC) kozmetikler, evde yapılan tedaviler ve cerrahi operasyonları içerebilir.

Dudaklarınızın görünümünden memnun değil misiniz ?


Doğal dudaklarınızın nasıl göründüğü konusunda endişeleriniz varsa, onları dolgunlaştırmak veya boyutlarını küçültmek için topikal ve cerrahi seçenekler vardır.

İşte bazı seçenekler:

Cerrahi olmayan yöntemler:

Tarçın yağı ve kırmızı biber tarifleri gibi ev ilaçlarını kullanarak dudaklarınızı geçici olarak dolgunlaştırabilirsiniz. Bu geçici önlemler dudaklarınızda hafif bir iltihaplanmaya neden olarak işe yarar.

Dudaklarınızın görünümünü iyileştirmenize ve büyütmenize yardımcı olması için ticari bir ürün de satın alabilirsiniz.

Cerrahi yöntemler

Dudak dolguları

Daha kalıcı bir dudak düzeltmesi istiyorsanız, dudak dolgusu enjeksiyonu yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu, nitelikli bir tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilen yarı kalıcı bir prosedürdür.

Doktorunuz önce topikal bir anestezik ile dudaklarınızı uyuşturacaktır. Daha sonra dudaklarınıza jel benzeri bir madde olan hyaluronik asit gibi bir dolgu maddesi enjekte edeceklerdir.

Enjeksiyondan önce, elde etmek istediğiniz dudak görünümünü ve maddenin markasını doktorunuzla görüşün. Ayrıca maliyeti ve dolgunun ne kadar süre dayanacağını da tartışmalısınız.

Kolajen eskiden en popüler dolgu maddesiydi. Şimdi, hyaluronik asit daha uzun süre dayandığı için daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Markaya bağlı olarak, hyaluronik asit genellikle 6 ila 18 ay dayanırken kolajen için bu süre 3 aydır.

Kendi yağ dokunuz da dudak dolgusu olarak kullanılabilir. Kendi yağ dokunuzu (otolog yağ) kullanmak daha uzun ömürlü ve hatta kalıcı olabilir. Bu prosedürü genellikle bir cerrah gerçekleştirir.

Cerrah ayrıca kendi yağ dokunuzu kullanarak dudaklarınızın bazı kısımlarını yeniden şekillendirebilir.

Dudak küçültme

Daha küçük dudaklar elde etmek için dudak hacmini azaltmak isteyebilir veya dudak dolgusu tedavisinden sonra dudaklarınızın görünümünü düzeltmek isteyebilirsiniz.

İstediğiniz görünüme ulaşmanıza yardımcı olmak için dudak dokusunu ve yağını alabilen bir cerrah genellikle dudak küçültme prosedürünü gerçekleştirir. Lokal veya genel anestezi kullanılır.

Dudaklarla ilgili ilginç gerçekler:

 1. Dudaklarınız, hissetme yeteneklerinizin önemli bir parçasıdır. Özellikle, dokunma ve sıcaklık algısını ileten sinir uçlarına sahiptirler.

 2. Dudaklarınız yaşlanma sürecinde incelir ve bu nedenle yaşlanma belirtilerinin göstergelerinden biri haline gelirler.

 3. Herkesin dudak izi diğerinden farklıdır. Bu nedenle, dudak izleri parmak izleri gibi kimlik tespitinde kullanılabilir.

 4. Dudakların doğal rengi, vücudunuzdaki kan akışının bir göstergesidir. Örneğin, dudaklarınız daha solgun veya daha kırmızı olabilir, bu da kan dolaşımı veya sağlık durumunuz hakkında bilgi verebilir.

 5. Dudaklarınızın iç tarafındaki renk, dış tarafındaki renginden farklı olabilir. Bu, dudaklarınızın iç kısmının daha az melanin üretmesinden kaynaklanır.

 6. Dudaklarınızda dövme yaptırmak oldukça acılı olabilir, çünkü dudaklar çok hassas ve sinir uçlarıyla doludur.

 7. Dudaklarınızın şekli ve boyutu genetik olarak belirlenir, ancak çevresel faktörler ve yaşlanma süreci değişikliklere neden olabilir.

 8. Dudaklarınız, beslenme ve hidrasyon durumunuzun bir göstergesi olabilir. Kuruyan veya çatlayan dudaklar genellikle vücudunuzun su ihtiyacını veya beslenme alışkanlıklarınızı yansıtabilir.

"Dudakları hareket ettiren kaslar insanlarda diğer hayvanlardan daha fazladır. Her zaman dudak pozisyonlarının sayısı kadar kas bulunur ve bu pozisyonları tersine çeviren daha fazla kas bulunur."

— Leonardo da Vinci

9. Dudaklar doğal pembemsi bir renge sahiptir çünkü dudaklarınızdaki deri cildinizin geri kalanından daha incedir. Bu da kan damarlarının görünmesini sağlar. Diğer ciltlerdeki 15 ila 16 koruyucu katmana kıyasla dudaklarınızda sadece 3 ila 4 dış katman vardır.

10. Dudak derinizde kıl folikülleri, ter bezleri ve çok az melanin vardır. Bu nedenle dudaklar güneşe ve diğer çevre koşullarına karşı diğer derilerden daha az korunur.

11. Dudaklarınızdaki çok sayıda sinir ucu onları erojen bir bölge haline getirir. Dudaklar ayrıca sıcağa, soğuğa ve dokunmaya karşı çok hassastır.

12. “Ruj etkisi”, ekonomik gerileme dönemlerinde ruj satışlarının artmasına verilen isimdir. Bütçe kısıtlaması olan kadınların ruj gibi küçük bir zevk için harcama yapacağı tahmin edilmektedir.

13. Pazar tahminlerine göre, ruj endüstrisi önümüzdeki 5 yıl içinde en az 13,4 milyar dolar gelir elde edecek.

14. Kayıtlı tarihin başlangıcından bu yana, kadınlar dudaklarını renklerle süslemişlerdir.

Önemli çıkarımlar

Dudaklarınız, ebeveynlerinizden miras aldığınız pek çok şeyden biridir. Dudak şekilleri kişiliğinizle ilgili değildir.

Dudaklarınız benzersizdir. Onları nemli tutmak ve hava koşullarından korumak dudaklarınızın sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

Dudaklarınızın görünümünden memnun değilseniz, topikal uygulamalarla onları geçici olarak güzelleştirebilirsiniz. Daha uzun süreli bir çözüm için dudak dolgusu enjeksiyonlarını ve ameliyatı da düşünebilirsiniz.

Dudak Estetiği
Dudak Estetiği
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.