Burun Tıkanıklığı

Burun solunum organı olarak , alınan havanın ısınmasını, nemlenmesini, yabancı maddelerin, alerjenlerin, mikro organizmaların filtrelenmesinde, temizlenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir.

Detay;

Burnun bu görevleri yerine getirirken alt burun etlerinin (alt konkalar) solunan havanın ısıtılmasında, nemlendirilmesinde, filtrelendirilmesi üzerine önemli bir etkisi vardır.
Son derece hassas ve karmaşık bir denge içinde gerçekleştirilen bu döngü içerisinde alt burun etlerinin çeşitli sebeplerle hipertrofiye (büyümeye) bağlı olarak görevini yerine getirememesinden kaynaklı burun tıkanıklıkları arasında en sık nedeni oluşturmaktadır.
Bu problemlerin artarak devam etmesi ve uzun bir sürede tedavisinin yapılmamasına bağlı olarak kan basıncında artma (hipertansiyon), kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, burun tıkanıklığı neticesinde ağız solunumunun artmasına bağlı sık boğaz enfeksiyonları, boğaz kuruluğu, uyku bozuklukları, horlama ve uyku apnesine sebep olabilmektedir.

Burun tıkanıklıklarının nedenleri arasında;

-Konka hipertrofisi (Burun etlerinin büyümesi)
-Septum deviasyonu (Burun pasajı arasındaki kıkırdağın ve/veya kemik yapının eğriliği)
-Nazal valf yetmezliği 
-Nazal travma
-Geniz eti
-Allerjik rinit
-Üst solunum yolu enfeksiyonları
-Nazal polip
-Sinonazal tümörler 
-Kıkırdak ve kemik yapılarındaki gelişimsel ve genetik problemler sayılabilir.

Burun tıkanıklıklarının tanısı için gerekli olan detaylı bir KBB muayenesi şarttır.Gerekli görüldüğü şartlarda radyolojik ve diğer tanı testleri ile sorun ortaya çıkarılarak tanıya uygun tedavi edilmesi gerekmektedir.

Burun Tıkanıklığı
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.