Timpanoplasti (Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı)

Kronik orta kulak hastalıklarında, kulak zarı perforasyonlarında (deliklerinde) , kulak kemiği içinde bulunan iltihabın temizlenerek kulak zarı ve ses iletim sisteminin ameliyat ile düzeltilmesidir.

Detay;

Ameliyat, hastalığın yol açtığı probleme ve ameliyatın kapsamına göre;

* Miringoplasti: Sadece kulak zarındaki deliğin onarıldığı durumlarda yapılan ameliyattır.
* Timpanoplasti: Kulak zarı ile birlikte orta kulaktaki kemikçik sisteminin onarıldığı ameliyattır.
* Mastoidektomi: Mastoid kemik içine doğru ilerlemiş iltihabın temizlendiği ameliyattır.
* Timpanomastoidektomi: Kulak zarı ve orta kulaktaki kemikçiklerin onarılması ile birlikte mastoid kemik içerisindeki iltihabın temizlendiği ameliyattır.

Timpanoplasti ameliyatı kulak kanalı içinden, kulak içinden ya da kulak arkasından yapılan kesiler ile gerçekleştirilmektedir. Kulak zarının onarılmasında en sık kullanılan greftler şakak adalesinin kılıfı, kulak kanalı önündeki kıkırdağın zarıdır. Büyük deliklerde kulak kanalı önündeki kıkırdaktan elde edilen ince kıkırdak şeritler kullanılarak yapılan onarım hem uygulama kolaylığı hem de sonuçların başarısından dolayı daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.
Kulak kemikçiklerindeki hasar nedeni ile sesin iletimini sağlamaya yönelik bir onarım yapılması gerektiğinde ise protezler, orta kulak kemikçiklerinin kendisi gibi farklı malzemeler kullanılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Hastalar genellikle ameliyat sonrası birinci günde pansumanları yapılarak  taburcu edilebilir.
Mastoid kemiğe müdahale yapılmayan durumlarda genellikle 10-14 gün sonunda dış kulak kanalındaki özel süngerler temizlenmekte ve hastaların kulaklarını sudan korumaları ve ameliyat bölgesindeki enfeksiyonu ve reaksiyonları önlemek amacı ile antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları kullanmaları istenmektedir. Bu ameliyatı geçiren hastalarda iyileşme 3-4 hafta içinde gerçekleşmektedir. Genel olarak ilk ay içinde darbelerden korunmak, uçak seyahati yapmamak uygun olacaktır. Bu hastalarda ameliyatın başarı oranı hastalığın boyutuna ve ameliyat öncesi işitme seviyesine bağlı olmak kaydı ile genellikle iyi olmaktadır.

Timpanoplasti (Kulak Zarı Onarımı Ameliyatı)
Sayfayı Paylaş:

Online Konsültasyon

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.